​​​​​​​Balóny v literatuře a filmu

Balónové létání inspirovalo spisovatele, cestovatele i vědce po celém světě. Ať už jde o klasický román Pět neděl v balónu, technické knihy o horkovzdušném balónu, nebo moderní české příběhy s motivem letu balónem, balóny si v literatuře a filmech našly pevné místo. V tomto přehledu najdete nejznámější knihy z české i světové tvorby – beletrii i odborné publikace.
​​​​​​​

Jules Verne – Pět neděl v balónu (1863)

„Pět neděl v balóně“ (Cinq semaines en ballon, 1863) je první vydaný román francouzského spisovatele Julese Verna, který zahájil jeho slavnou sérii Podivuhodných cest. Kniha se stala literární senzací a výrazně ovlivnila vnímání balónového létání jako dobrodružství, vědy a objevování.

Příběh sleduje britského badatele doktora Fergussona, jeho přítele Dick Kennedyho a sluhu Joea, kteří podniknou první přelet Afriky v balónu z východu na západ. K dopravě používají speciálně sestrojený plynový balón Viktoria, který dokáže měnit výšku bez vypouštění plynu nebo odhazování balastu – vynález, který dodává příběhu technický rozměr typický pro Vernovu tvorbu.

Román spojuje fikci a tehdejší poznatky z geografie, meteorologie a aeronautiky. Čtenář se spolu s postavami dostává nad džungli, saharskou poušť i oblasti neprobádané evropskou civilizací. Let balónem zde není jen prostředkem pohybu, ale i symbolem poznání a lidské zvědavosti.

V době vydání nebyly podobné lety technicky možné – Jules Verne však dokázal na základě dostupných informací o balónech (např. od bratrů Montgolfierů či balonistů jako Blanchard nebo Nadar) sestavit realistický a přitom napínavý příběh, který čtenáře baví dodnes.

​​​​​​​



Vratné lahve (2007) – když se sny vznáší k obloze

Český film Vratné lahve (2007), který napsal a ztvárnil Zdeněk Svěrák pod režijním vedením jeho syna Jana Svěráka, patří mezi nejvýraznější domácí snímky nového tisíciletí. Příběh o stárnoucím učiteli Josefovi Tkalounovi se dotýká témat stárnutí, hledání smyslu života i nečekaných možností změny – a jedním z nejvýraznějších symbolů tohoto hledání je právě let horkovzdušným balónem.

Ve vrcholné scéně filmu sledujeme Josefa, jak se vznáší nad krajinou v balónu a sleduje svět z výšky, s nadhledem a vnitřním klidem. Balón zde není jen dopravním prostředkem, ale metaforou osvobození, touhy po překročení běžných hranic i tichého návratu ke snům, které si mnozí odkládají na „někdy jindy“.

Tato scéna se stala ikonickou i díky filmové hudbě a vizuálnímu ztvárnění. Nabízí tichý kontrast k ruchu každodenního života a ukazuje, že vyhlídkový let balónem může být nejen zážitkem, ale i silným emocionálním zážitkem – i když jen ve filmu.

​​​​​​​



Let balónem v seriálu “Špunti na cestě” (2022)

V závěrečném díle rodinného seriálu Špunti na cestě (ČT, 2022) vystupuje postava strýce Karla Veselého (Miroslav Donutil) do horkovzdušného balónu. Podle recenzí fanoušků jde o emocionálně silnou a důstojnou scénu, která symbolicky završuje jeho životní cestu tankovanou rodinnými vztahy a telefonáty.

Seriál (13 dílů, premiéra 7. 1. 2022) vznikl jako pokračování filmu Špunti na vodě a propojuje road‑trip, rodinné vztahy a symboliku balónu jako prostředku "odpočinku" a nové naděje.

Na závěrečnou epizodu se můžete podívat přímo na webu České televize.



Volker Löschhorn – Ballonfahren

Ballonfahren (Motorbuch Verlag, 2012) je praktický průvodce balónovým létáním autorů, včetně dvou trojnásobných německých šampionátů v plynovém balónu. Publikace na 144 stranách nabízí podrobný vhled do principů létání, výcviku pilotů, techniky balónů i bezpečnostních aspektů . Díky kombinaci textu a bohatých fotografií je vhodná jak pro zájemce o první let balónem, tak pro pokročilé sportovní piloty.



Josef Höhl – Himmel und Höhl: Wolkenreisen mit Feuer und Gas

Kniha Himmel und Höhl (1. vydání listopad 2014, 262 stran) zachycuje 25 let zkušeností bavorského pilota Josefa Höhla, který ve své publikaci detailně popisuje lety horkovzdušným a plynovým balónem. Kniha obsahuje poutavé příběhy, technické detaily i fotografie a je ideální pro každého, kdo se zajímá o wolkenreisen — dobrodružství ve výškách řízených pouze ohněm nebo plynem.




Astrid Gerhardt & kolektiv – Gone with the Wind: The Gas Balloon

Odborný manuál Gone with the Wind – The Gas Balloon (2. vydání, 254 stran) napsaný Astridou Gerhardtovou, Walterem Müllerem a Gerhardem Hurckem, představuje standardní referenční dílo pro piloty plynových balónů. S bilingválním (německo-anglickým) textem, bohatými ilustracemi a zaměřením na fyziologii, provoz i chování balónu, je kniha nejčastěji doporučována k výuce plynových balónů.